Zelené superpotraviny: v čem nám pomáhají a jak si vybrat tu správnou?

Zelený ječmen

Zelené potraviny se stávají hitem posledních let a firmy si toho jsou moc dobře vědomy. Na trhu najdeme nepřebernou škálu produktů v cenové kategorii od několika desítek až po tisíce korun. Jak si tedy vybrat ten správný doplněk stravy a jaké jsou účinky těchto tzv. superpotravin na lidský organismus? To vše se dozvíte v našem článku.

Sladkovodní zelená řasa chlorella 

Chlorella je jednobuněčná řasa pěstující se především v čistých vodách Taiwanu nebo japonského ostrova Rjúkjú.  Má jedinečnou schopnost vázat na sebe volné těžké kovy, chemikálie a pesticidy, jež se nacházejí v našem zažívacím traktu. Právě díky tomu je považována za jeden z nejefektivnějších mechanismů při očistě našeho těla.  Chlorella v sobě obsahuje velké množství zeleného barviva, které zlepšuje krevní obraz, urychluje hojení ran a zabraňuje vzniku zánětů a infekcí.  Chlorella obsahu obsahuje celou řadu vitaminů a minerálů: A, C, E, B, železo, vápník, hořčík, zinek, fosfor a další prvky důležité pro očistu těla.

Účinky chlorelly na lidský organismus:

 • detoxikuje tělo, napomáhá pročištění krve
 • upravuje optimální krevní tlak
 • snižuje hladinu cholesterolu v krvi
 • posiluje imunitní systém
 • pomáhá proti únavě
 • podporuje trávení
 • prevence civilizačních chorob

chlorella-1200-tablet

Zelený ječmen

Zelený ječmen se pěstuje po celém světě pod přísným dohledem bez použití pesticidů. Původně pochází z Nového Zélandu, nicméně za nejznámější lokalitu jeho výskytu se považuje americký stát Utah, kde se pěstuje ve vysoké nadmořské výšce v oblasti vyschlých sladkovodních jezer. Sklízí se již v raném stádiu, jelikož v této fázi rostlinka obsahuje nejvíce výživných složek, a následně se vylisovaná šťáva z listů suší pod teplotou 31°C. Zelený ječmen obsahuje vysoké množství vitaminu C a B, dále železo, vápník, fosfor.

Účinky mladého zeleného ječmene na lidský organismus

 • detoxikace organismu
 • napomáhá při chudokrevnosti
 • upravuje hladinu cukru v krvi
 • působí proti zažívacím potížím
 • léčení kožních onemocnění, akné
 • posílení imunity
 • prevence civilizačních onemocnění

mlady-jecmen-bio-prasek

Sinice spirulina

Spirulina je sladkovodní sinice vyskytující se zejména v tropických a subtropických jezerech s vysokým pH a koncentracemi uhličitanů a hydrogenuhličitanů (např. jezera v Čadu, Keni, Mexiku). Pěstuje se však i v Japonsku, Číně, USA nebo na Taiwanu. Obsahuje pro nás tolik důležitý vitamin C, B a E. K tomu i minerální látky jako je železo, vápník, hořčík, fosfor a draslík.

Účinky spiruliny na lidský organismus

 • posiluje imunitní systém
 • detoxikace organismu
 • snižuje pocity únavy, působí antistresově
 • snižuje hladinu cholesterolu v krvi
 • podporuje zdravou krvetvorbu
 • napomáhá zlepšit ostrost vidění

spirulina

Chlorella, spirulina, nebo ječmen?

Účinky chlorelly, spiruliny i zeleného ječmene na lidský organismus jsou poměrně obdobné, liší se pouze množstvím zastoupených vitaminů, minerálů a aminokyselin. Všeobecně se spirulina doporučuje spíše lidem trpícím chudokrevností, jelikož obsahuje spoustu železa a kyseliny listové, zatímco chlorella je vhodnější pro regeneraci organismu, jeho očištění od odpadních látek. Konzumaci chlorelly, ječmene i spiruliny je možné kombinovat i s dalšími zelenými potravinami (saláty, chřestem, fazolovými lusky, špenátem). Pro co nejlepší účinek doporučujeme se užívat tyto superpotraviny souběžně.

Dbejte ale na výběr kvalitního produktu!  Všeobecně se doporučuje užívání chlorelly s narušenou buněčnou stěnou. Samotným žvýkáním zelené řasy totiž nedosáhneme požadovaných účinků (žvýkání nepoškodí buněčnou stěnu). Hledáme-li co nejkvalitnější produkt, je dobré si předem zjistit, zda byla řasa opravdu pěstována v čistých, nekontaminovaných vodách, případně umělých vodních nádržích s filtrací vody. Pokud chlorella rostla ve špatných podmínkách, bude obsahovat toxiny, takže její konzumace pro nás může být v konečném důsledku velmi škodlivá. Na to si dejte pozor!

Při výběru je rovněž nesmírně důležité, aby produkt obsahoval co největší koncentraci chlorofylu. To platí i pro zelený ječmen. Zpočátku se doporučuje začít s užíváním v malých dávkách. V důsledku očisty těla se mohou objevit problémy jako je průjem, bolesti hlavy, únava apod. Mladý ječmen však nemá žádné vedlejší účinky, proto jej lze používat dlouhodobě. Na první viditelný efekt si budete muset počkat obvykle 2 až 3 měsíce, proto buďte trpěliví a nezanevřete na produkt po týdnu užívání.

Malá rada na závěr –  ne všichni lidé snášejí chlorellu stejně, proto je vhodné začít s užíváním menších dávek, abychom zjistili, jak naše tělo zareaguje. Zelená řasa obsahuje velké množství železa, muži a ženy po menopauze by si tedy měli dávat velký pozor, aby hladina železa v krvi nepřesáhla normy prospěšné zdraví.

O účincích zelených trav jste už slyšeli? Ideální jsou jako součást oblíbeného smootie

Na trhu existují i unikátní směsi zelených trav, díky kterým můžete připravit zelené smoothie kdykoli, když nemáte po ruce listovou zeleninu. Stačí jednu polévkovou lžíci zeleného prášku rozmixovat s čerstvým ovocem a chia semínkami. Pokud si na zelenou chuť travin ještě zvykáte, přidejte 1 – 2 polévkové lžíce RAW a BIO kakaového prášku a po zelené chuti nebude ani památky.

Přečtěte si o jejich unikátním složení na odkazech po kliknutí na  název. Obsahují kromě zelených trav a zelených superpotravin i probiotika a jsou v BIO a RAW kvalitě:

Kam dál? Přečtěte si náš oblíbený článek Mýty a fakta o čokoládě!