Strašák léta a raného podzimu. Lymská borelióza.

Klíště

U každého se projevuje trochu jinak. Průběh může být plíživý, nenápadný. Lidský organismus se s onemocněním buď dokáže poprat tak dobře, že příznaky ani nezaznamenáte, nebo zůstanou doživotní následky. Zjistěte více, co to vlastně znamená „mít boreliózu“ a jak si pomoci při léčení.

Nevyzpytatelnost

Už dávno neplatí, že klíště můžete chytnout maximálně v lese, ani že nakažené klíště je rarita. Bohužel, klíště se může přisát i při nevinné procházce loukou nebo na pikniku s přáteli v parku uprostřed města. A jestli nakažené bylo nebo ne, zjistíte buď vůbec, anebo za nějakou dobu. Ta doba je vždy individuální. Jisté ale je, že v případě infikovaného klíštěte se nejedná o banální záležitost.

Zákeřnost

Původcem choroby je bakterie typu Borrelia – spirálovitě stočená bakterie podobná těm, které způsobují syfilitidy.  Ve volné přírodě se vyskytuje u řady živočichů. Klíště bakterii od nich nasaje v krvi a předá ji dále člověku díky infikaci krevního řečiště. První příznaky boreliózy jsou obvykle velmi nenápadné. Cítíme se slabě, malátně, může být zvýšená teplota a bolest kloubů. Podobně jako u chřipky. Prvním indikátorem, že zhoršený zdravotní stav souvisí s klíštětem je zarudlá kulatá skvrna v místě kousnutí.

Pokud máte štěstí a vše je spojeno s kousnutím klíštěte, lékař obvykle nasazuje antibiotika. Problém ale nastává v momentě, kdy dané antibiotikum nezabírá na bakteria, která infikovala váš organismus. Nemoc se pak přehoupne do dalšího stádia, které je o poznání vážnější. Infekce se rozlézá do celého organismu, napadá pokožku, klouby a svalstvo. Léčba v tomto stádiu musí být razantnější, antibiotika se podávají nitrožilně. Úplné vyléčení není zaručeno. Je však možnost, že i druhé stádium organismus překoná za pomoci autoimunitních reakcí.

Pak ale přichází stádium poslední, které se může objevit v horizontu let, kdy už si ani matně nevzpomínáte, že k nějakému kousnutí klíštětem došlo. Člověk je paralyzován ostrou bolestí kloubů, způsobenou infekcí. Objevuje se nepříjemné mravenčení v dolních a horních končetinách, ostré svalové záškuby a další nekontrolované pohyby.

Rekonvalescence

Rekonvalescenci není dobré nikdy podcenit a u Lymské boreliózy to platí dvojnásob, jelikož hrozí doživotní následky, které mohou život značně znepříjemnit. Mnoho pozitivních výsledků může přinést působení přírodního magnetického pole. Je prokázáno, že pulzní magnetoterapie zmírňuje chronické následky boreliózy.

Dokáže tlumit bolest a zánětlivé projevy, podporuje hojivé procesy uvnitř tkání a celkově dokáže nastartovat imunitu organismu, čímž zmírňuje řadu nepříjemných potíží. Při zánětu či reakci se doporučuje prvních několik dní aplikovat magnetoterapii 1 – 2 krát denně v intervalu 5 – 10 minut. Následně postupně zvyšovat.

Věděli jste že…

  • Lymská borelióza odvozuje svůj název od amerického městečka Old Lyme? Tady byl poprvé pozorován zvýšený výskyt onemocnění kloubů u dětí postižených kousnutím klíštěte. Tehdy se však jednalo o důsledky neznámé choroby.
  • Zvýšený výskyt infikovaných klíšťat souvisí s globálním oteplováním? Je to důsledek mírnějších zimy, díky čemuž takzvaně nevymrznou původci choroby.
  • Lymská borelióza představuje nejčastější onemocnění způsobené přenosem ze zvířete na člověka v Evropě?  Po styku s nakaženým klíštětem onemocní minimálně 20 % lidí.

Chcete vědět víc o pulzní magnetoterapii? Navštivte web pulzni-magnetoterapie.cz, který se jí dopodrobna věnuje.