Superpotraviny z letní zahrádky? To nejlepší pro sezónní jídelníček!

Super Food

Superpotraviny jsou v poslední době hodně oblíbené. Čím to? Jde totiž o potraviny s jedinečnými vlastnostmi. Často se jedná o miniaturní semínka nebo plody, které ve svém malém množství koncentrují obrovské množství živin. 

Snad všichni už známe exotické variace typu goji berry, acai berry, chia semínka nebo zelené superpotraviny. Opravdové poklady přírody ale dokážeme najít i v našich zahradách, lesích nebo loukách.

Borůvky

Kdo by nemiloval sbírání borůvek uprostřed lesa… Napadlo vás ale, kolik zdraví prospěšných látek se v těchto malých bobulích skrývá? Najdeme tam spoustu vitaminu C, antioxidantů a navrch borůvky (podobně jako brusinky) pomáhají bojovat se záněty močového měchýře.

_DSC0971

Šípky

Perfektní superpotravina pro závěr léta a nadcházející podzim. Dokáže totiž ohromně „nakopnout“ imunitu, a to nejen díky vysokému obsahu vitaminu C. Nejoblíbenějším způsobem, jak šípky připravit ke konzumaci je klasický čaj, který vařily už naše babičky. Pozor ale na zalití šípků vroucí vodou, ta totiž léčivé účinky vitaminu C zničí!

Konopné semínko

Nebojte, konzumovat marihuanu vás nikdo nutit nebude. Semínka z konopí jsou však velmi lahodná, charakteristická oříškovou chutí. Hodí se zejména pro ty, které trápí problémy s nerovnováhou hormonů nebo s pletí či vlasy. A jak je nejlépe využít? Přidejte si hrstku do ranní ovesné kaše.

Kysané zelí

Funguje často jako přírodní antibiotikum. Podporuje trávení, je bohaté na vitamin C, probatické bakterie a vlákninu. Nejlépe funguje jako prevence chřipky a nachlazení či nejrůznějších trávicích obtíží.

_FXC4883

Lněné semínko

Lněná semínka představují skutečný poklad. Jsou ideálním zdrojem omega-3 mastných kyselin, tedy těch vhodných, nenasycených, které naše tělo potřebuje. Důležitou roli může hrát při léčbě žaludečních vředů, snižování cholesterolu či krevního tlaku. Často se doporučuje i lidem trpícím depresí a jako prevence rakoviny.

Rakytník

V poslední době velmi oblíbená potravina vhodná do čajů, limonád i nejrůznějších pokrmů. Věděli jste, že obsahuje až desetkrát více vitaminu C než leckteré citrusy? Mimo to v něm najdeme i celou škálu dalších vitaminů. Napomáhá posilovat odolnost vůči stresu i psychickému a fyzickému vyčerpání, dodává energii a působí hojivě a protizánětlivě. Často se také doporučuje jako prevence rakoviny.

Špalda

Popularita špaldové mouky dnes roste i díky nesnášenlivosti pšenice. O jejích pozitivních účincích na lidský organismus však nemůže být pochyb. Je nutričně velmi bohatá. Najdeme v ní vysoký obsah karbohydráz, nerozpustné vlákniny, aminokyselin. Pyšnit se může i vysokým podílem vitaminů a minerálů. Díky vysokému množství bílkovin a některým druhům polysacharidů je velmi vhodná na podporu kvality a životnosti kostí.

Co je však důležité mít při konzumaci superpotravin na paměti? Všeho s mírou! I superpotravinami se dá předávkovat. Od každého druhu stačí množství, které se vejde do dlaně za den, a budete mít jistotu, že z nich čerpáte adekvátní množství živin a vitaminů. Zároveň nespoléhejte na to, že pouze z tohoto druhu potravin získáte veškeré potřebné živiny. Je nutné dbát na pestrou a vyváženou stravu. Jen tak podpoříte vaše zdraví i psychickou pohodu.

Zajímá vás víc? Přečtěte si náš článek o zelených superpotravinách, jako je mladý ječmen a chlorella