Zázračný kokosový olej: 3 tipy, jak ho nejlépe využít pro zdraví

coconut oil and fresh coconuts

O superpotravinách už jste jistě slyšeli. Málokdo však tuší, že mezi ně patří i kokosový olej. Jeho blahodárné účinky však dalece přesahují hranice naší kuchyně. V čem je pro lidské zdraví zajímavý a jakými nejrůznějšími způsoby ho můžeme využít?

Zdravé vaření, pečení, smažení

Kokosový olej je vynikající v kuchyni. Díky velmi vysokému obsahu nasycených mastných kyselin. Má kouřový bod na vysoké hodnotě (180 stupňů), a proto se nepřepaluje tak rychle jako běžné rostlinné oleje. Využít ho můžete při přípravě nejrůznějších pokrmů. Slaných, sladkých, připravovaných zastudena i tepelně upravovaných. Díky své specifické chuti i vůni je přímo dokonalou přísadou do pokrmů asijské kuchyně. Pyšní se vysokou výživovou hodnotou, takže vás dokáže nasytit na poměrně dlouhou dobu. Navíc má velmi příznivé účinky na lidské zdraví!

Výborný je při redukci váhy – pomáhá likvidovat tuk na břiše, který je velmi nebezpečný pro naše srdce. Na rozdíl od jiných druhů tuků se v našem těle zbytečně neukládá, ale uvolňuje se postupně přesně tak, jak si náš organismus žádá. A jako bonus neobsahuje žádný cholesterol a naopak pomáhá s jeho rozpouštěním v těle.

Fish in coconut milk with lime, tomatoes and chilli
Fish in coconut milk with lime, tomatoes and chilli

„Kokosák“ jako guru krásy a péče

Každý z nás čas od času potřebujete rozmazlovat. Udělejte si pravidelný pečující rituál. Kokosový olej je k tomu přímo jako stvořený! Vyživuje a hydratuje suchou pokožku těla a zanechává na ní neviditelný ochranný film. Výborně působí i na vlasy. Po umytí šamponem si udělejte kokosový zábal – vlasy pak budou jako ze salonu. S blížícím se létem ho mějte vždy po ruce. Působí totiž proti UV záření a chrání naši pokožku přirozenou cestou. Regenerace po opalování se bez něj zkrátka neobejde. Používala ho už egyptská královna Kleopatra, tak se jí inspirujte.

Kokosový olej

Zabiják škodlivých bakterií

To, že kokosový olej má antibakteriální účinky, ještě pořád není tolik známé. Nejzajímavější je asi jeho působení proti zubnímu plaku a kazu. Vyzkoušejte si ho natřít na zuby po večerním čistění a nechte ho působit přes noc. Uvidíte, že vás zubař při další kontrole pochválí. Kokosák ale neničí bakterie jen v ústech, působí stejným způsobem všude na těle, proto ho doporučujeme pro lidi s citlivou a problematickou pokožkou.

Další možností, jak si užít jeho pěstící a zdraví prospěšné látky je při sexu – nahraďte jím chemické lubrikanty a užívejte si ten rozdíl… Kokosák splní účel, který od lubrikantu očekáváme, a zároveň není třeba se obávat nejrůznějších vaginálních infekcí, které trápí více než polovinu žen. A navíc dlouho vydrží!

TIP: Kokosy ale nejsou známé jen svým tukem. Pro zdraví je vynikající i jejich dužina.  V Česku bývá ale často problém ji získat čerstvou a bohatou na všechny důležité látky. Kde se dají sehnat a mnoho dalších zajímavých informací se dočtete na blogu Love of Raw.