5 tipů, jak podpořit úspěšný detox

barley-872000_1280

Zima se s námi pomalu loučí a přichází jaro. Ideální období pro očistu těla zvenku i zevnitř po letos obzvlášť dlouhé zimě. A právě nyní se masově začíná skloňovat slůvko „detox“.

Co to vlastně znamená a jak k němu přistupovat s rozumem, abychom si neublížili, se dozvíte v článku.

Detox neboli detoxikace je v zásadě očista organismu. Během tohoto procesu se snažíme tělo i ducha takříkajíc odlehčit a hlavně odstranit z organismu toxiny a další škodlivé látky, které se v těle nahromadily. Odměnou nám pak je jasnější mysl a tělo plné energie.

Přístupů k detoxu a názorů na něj existuje mezi odborníky několik. Nabízíme tipy, které vám pomohou detoxikační kúru úspěšně absolvovat, ať už si zvolíte kterýkoli z přístupů:

Pozor na psychické změny

Než se pustíte do radikálních změn, počítejte s tím, že vaše tělo i mozek čeká odříkání. V praxi to funguje podobně jako odvykací kúra při léčení alkoholové závislosti. Samozřejmě nečekejte „abstinenční“ příznaky tak divoké jako v tomto případě, v mírnější podobě se ale rozhodně objevit můžou. To se přirozeně nejprve projeví na náladě a naší komunikaci s ostatními.

Proto je dobré do detoxu neskočit hned po hlavě, ale postupně do svého jídelníčku přidávat nejprve jeden „detoxikační“ den, pak druhý, a podobně, dokud si nebudeme jistí, že takto zvládneme, týden či 14 dní, které máme naplánovány pro detoxikační kůru.

Některé potraviny mají STOP

Detox je ze své podstaty o odříkání a to hlavně některých druhů potravin či nápojů. Kterých se tedy musíme určitě vzdát, aby očista organismus proběhla úspěšně a bez komplikací? Z nápojů rozhodně vynechte alkohol, čaj a kávu. Pijte pouze zelený čaj, neperlivou a neochucenou vodu a případně směs zeleninových a ovocných šťáv, takzvané smoothies.

Z jídla rozhodně vynechte mléčné výrobky a cokoli, co obsahuje lepek. Dále maso a veškeré cukry. Samozřejmostí je, že přestanete kouřit a vyhněte se také soli a nejrůznějším dochucovadlům – místo toho vsaďte na čerstvé či sušené bylinky, které si sami namícháte. Nezapomeňte jíst dostatek zeleniny (to platí pořád).

vegetables-573961_640

Úklid nejenom v lednici

Detox je dokonalým obdobím pro úklid v lednici, mrazáku, ale i ve skříni na pracovním stole nebo i v životě. Vneste zkrátka pořádek do oblastí, které jste nějakou dobu zanedbávali. Díky detoxu budete mít jasnější mysl a rozhodování tak bude o mnoho snazší.

Nezapomeňte na hydrataci

Dostatek vláhy naše tělo potřebuje v běžných dnech, ale o detoxu to platí dvojnásob. Mějte u sebe neustále lahev s čistou, neperlivou vodou a hladinu hydratace průběžně doplňujte.

Hydratace se ale týká i pokožky celého těla. Kůže je naším největším orgánem, tak bychom i oni měli dokonale pečovat. Hydratujme ji tedy zevnitř – jednak vodou, ale také vhodně zvolenými potravinami, a také zvenčí.

K oběma účelům skvěle poslouží avokádo. Připravte si výbornou svačinku v podobě guacamole a využijte jej i jako domácí hydratační masku.

Skvělými kosmetickými pomocníky budou i esenciální přírodní oleje a séra, která dokážou vodu v pleti uzamknout a vydrží tak hydratovaná po delší dobu. Myslete ale na to, abyste je vždy nanášely na vlhkou pokožku – účinky se tak znásobí.

basil-932079_640

Prozkoumejte sebe sama

Toto je bod, kterým bychom měli detoxikační proces začít, ale i uzavřít. Ne náhodou se totiž po jeho ukončení cítíme jako znovuzrození. Pokud totiž detox úspěšně dokončíme, můžeme říct, že naše vůle je posílena a nám může pomoci i s například dlouho odkládanou změnou životního stylu.

V průběhu detoxu zjistíme, jak naše tělo reaguje a díky tomu pak můžeme lépe vkročit na naši nvoou životní cestu, která může začít právě detoxem a následovat i změnou stravovacích návyků.