4 ranní návyky, které pomohou ke zdravějšímu životnímu stylu

bread-2178874_1280

O ránu se říká, že to jsou klíčové okamžiky dne. Z nemalé části se v této chvíli rozhoduje i to, jak produktivní v průběhu celého dne budete. Ranní návyky mají vliv i na fungování vašeho těla. Třeba na vaše spalování a dobré fungování zažívání.

Známe to všichni, někdy ráno vstaneme, a už předem víme, že tohle nebude zrovna náš nejlepší den. Nebyli jsme schopni se dostat z postele, cítili jsme se rozbití, pomuchlaní, na čistou halenku jsme si cákli pastu na zuby a ve spěchu jsme odběhli do práce bez jakéhokoli sousta něčeho k snědku. Při troše štěstí si aspoň koupíme něco malého (a nezdravého) po cestě.

A pak jsou ta jiná, lepší rána. Tehdy už od samého svítání víte, že se vám bude dařit. Takové dny ale nejsou jen otázkou náhody. To, jaké bude vaše ráno a potažmo celý den, stojí na vás a vašem přístupu ke vstupu do nového dne.

Některé ranní návyky vedou nejen ke špatné náladě a nižší produktivitě, mohou také zcela zabíjet vaši snahu o boj s nezdravým životním stylem. Čeho bychom se tedy měli držet, aby každé ráno bylo příjemné a celý den nejen produktivní, ale i příjemný?

Přiměřené množství spánku

Snadno se to řekne, ale v praxi hůř vykoná. Přes týden totiž obvykle spíme málo a přes týden se to snažíme dohnat. Nepravidelnost je, co se týče nejen spánku, to nejhorší! Kolik hodin denně tedy spát? Odpověď na tuto otázku není jednoduchá ani univerzální. Každému z nás vyhovuje jiný počet hodin. Pokud spíme málo, než je třeba, cítíme se celý den malátní, v extrémních případech se nám zavírají oči a nedokážeme se řádně koncentrovat na naše denní úkoly. To samé ale platí pro případy, kdy spíme více, než je zdrávo. Doporučovaným průměrem je 7 až 8 hodin spánku denně. Optimální časové rozmezí bychom si ale měli vypozorovat sami na sobě.

Hydratace ihned po probuzení

Hned ráno po probuzení vypijte sklenici čisté vody. Zkuste si to necvičit a opravdu to začít dělat. Když se totiž ráno probudíte, je vaše tělo na prahu mírné dehydratace. Jen si představte, kolik tekutin spotřebuje při několikahodinovém nadechování a vydechování! Sklenka vody, třeba i s pár kapkami citronové šťávy, také pomůže nastartovat metabolismus a celý zažívací trakt. Nejhorší, co svému tělu můžete udělat, je vypít hned ráno nalačno hrnek silné černé kávy nebo čaje s kofeinem.

Hydratovat je také důležité naše tělo zvenku. Na pořádné probuzení není nic lepšího než ledová sprcha a následné použití hydratačního přípravku, které v pokožce a pleti dokáže vodu uzamknout na celý den. Budeme se tak cítit, ale i vypadat svěže. Výborně v tomto případě poslouží nejrůznější séra a oleje.

Bez pohybu ani ránu

Pohyb naše tělo dokáže výborně probudit a připravit na celodenní psychické i fyzické aktivity. Výborně v tomto případě poslouží jóga. Pokud ale ráno skutečně nemáte hodinku času, zkuste se alespoň protáhnout v rámci oblíbené destiminutovky – stihnete minimálně pozdrav slunci

Pohybu se držte i při cestě do práce. Pokud to jen trošku jde – zkuste vyměnit auto za kolo, z tramvaje vystupte o jednu či dvě zastávky dříve než obvykle a kus cesty do práce dojděte. Sami uvidíte, že se bude cítit líp, že jste udělali něco pro svoje tělo a jarní počasí k takovým kratším

pocházkám přímo vybízí. Do práce tak přijdete polaskaní prvními slunečními paprsky a nabití energií.

Snídaně je základ dne

Marná sláva, toto je jedna ze základních životních pravd. Snídaně je totiž jídlo, které určuje, jaký bude náš celý den. Doplňuje živiny a vitaminy po dlouhé noci a dodává energii na celé dopoledne. Ráno si tedy můžeme dovolit množství ovoce a cukrů, kterých bychom se měli v druhé polovině dne spíše vyvarovat. Dopřejte si tedy nejrůznější druhy kaší z ovsa, prosa nebo pohanky, doplňte je ovocem, ořechy a semínky a případně doslaďte datlovým či javorovým sirupem. A pokud skutečně nestíháte, připravte si lahodné smoothie na cestu. Není nic jednoduššího, než připravené ingredience vhodit do mixéru a za pár minut si odnášet lahodnou směs ovoce, zeleniny, vody a semínek, která zasytí.

banner_v1